DIY OCTAVIA 5 ΛΑΜΠΑΚΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ G179
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmuS6xdXzY-xmHAy9gO6VYNSDLMPTHW3hZEYzIdfYLgPF2CUZMaGBBJLeUa_wK-Nuvr9P43xCUcjVpl2Qj9mtyQFe2RdY9lglxLmV_CPlC64_8oeWMCDdc1hIbtFJQIwNJ6CAAMkan0X6K/s320/91536365_2994568867329845_2697431769048678400_n.jpg)
Αρκετοί ιδιοκτήτες Octavia 5 έχουν ταλαιπωρηθεί από το λαμπάκι του αερόσακου, και συχνά πυκνά ακούνε ιστορίες και θεωρίες που κοστίζουν...Ας δούμε λοιπόν τι συμβαίνει. Συχνά το λαμπάκι ανάβει όταν κάνετε βιολογικό καθαρισμό ή όταν βάλετε δυνατή ηλεκτρική σκούπα κάτω από τα δύο μπροστινά καθίσματα προς τα μπροστά. Εκεί είναι οι φύσες των αερόσακων των μπροστινών καθισμάτων και
ή κουνήθηκε-ξεκούμπωσε η φύσα ή κάποιο καλωδιάκι κόπηκε. Φυσικά αν δεν το βάλετε στο διαγνωστικό να δείτε τι ακρίβώς δείχνει το σφάλμα μην αρχίσετε να μπαχαλεύεται καλώδια και φύσες δεν παίζουμε με τους αερόσακους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpRkIksXcZffw9FkwGwAx-GTdR_MJL0yI51mN67-XeueiKzUGl2xs9VdAbauKelaVIg5u8c_dR1YLPDqArJLLurygjduBnpVgL1V356WvnrJeDTUvGBcQnwRgM1Qb5-mSl8q5KTahS5ATC/s320/maxresdefault.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHKLvYHZrII_d3_6HFr-dy8AK1BdS9EBgZdqCfDyQppX5f3AyI0QSVCwJM77SHo21ns4wsFdZrA4Vt9FnjgYN-qu9zF1GMps9h1M1J2VgWwKqo1ZDWwcBaB2ZmJRDQH91f9Lx223K1mRCu/s320/91584756_2994533180666747_8211873969830100992_n.jpg)
Πως το φτιάχνουμε...
Χρειαζόμαστε 2 λεπτά καλώδια, καλάι, γδάρτη καλωδίων, διαγνωστικό, μονωτική ταινία, τσιγάρα και καφέ.
1- Βάζουμε διαγνωστικό να δούμε ακριβώς το σφάλμα
2- Ότι κι αν κάνουμε ειδικά στους αερόσακους πάντα μα πάντα αφαιρούμε τον πόλο της μπαταρίας.
3- Ξεκουμπώνουμε την φύσα στην πόρτα του οδηγού και από την κολώνα και από την πόρτα,για να μπορούμε να βάλουμε χέρι και βρίσκουμε τα κομένα καλώδια (κίτρινη φύσα)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFINXKOMbHIV-n1RINTmIAMleEMFBMzatcKAEPAhBYsKREsm1Sv0gxvCfm-VPxFCvTtFFEP762_OxMxN1pgbLHCXJuf2gPIO1uXuMtUEad1aWnrCIeKTEM8LfSqF1j9f6dznJ9JjEut-_H/s640/90836225_2994568750663190_930862169166184448_n.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9elXdxK8D9_yqJcqfPt4b4_qRCTbS7JfZshF6cRIqu0lua4NwGHMin3OxcBgVgtntJVXSEfvZi42OAFOTmUXyw0vvZEReNPC5QDDPOtU0JGhBRQQ1WzHpjrVkPJ2tUCDCf__EZJDzooVc/s640/90788806_2994568403996558_2606951874867232768_n.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjL6utBp6N_bdqt6sMHqca6kvVu3D5U-NZ2aaFvUtFzyHpZ_fXDh_dcwcTsiVfcmtjFFyKnYpglp9Z5fO8WvyxEEpIvHz9xO7lWfPdPKD0yS8DZf8iqaSewRs17GW1SMsTBM2nZizBgSeIF/s640/91157626_2994571317329600_1823220721027907584_n.jpg)
4- Ενώνουμε τα κομένα καλώδια σύμφωνα με το χρώμα και βάζουμε πρόσθετο καλώδιο, για να έχει αέρα - μπόσικο να μην ξανακοπεί, κολάμε με καλάι, μονώνουμε με την μονωτική ταινία και ξανακουμπώνουμε τις φύσες και την φυσούνα στις θέσεις τους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhprZ1k_DmHT15cy_gT3NziYy8chdDKOQNpyNN99AYdffrslohUzXFuV_b27osaDXJjDPVPIxOq5HInBl9DpvLaTRCdSJOcVBTiBEAdEF8ZMQ69uypvBLtnNJFZL36BkyB3pOnIi3EUbsId/s640/91790876_2994568973996501_6280244327176208384_n.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhBmlhJJ3W1bggrhtYQQ_KXhn7rNMRbMnme3DItwTuFD_FrbE7LusT7WF89v1qG2QvJ88rsUhOGSxZpn0yq0Xftmhx9Fhls06OU4OoAB4PefIGc-FqwjVkOfRXD9eh1ZAbTjBV_L2Z5DX4/s640/90920035_2994568210663244_2606473634553790464_n.jpg)
5- Βάζουμε τον πόλο της μπαταρίας
6- Βάζουμε διαγνωστικό, σβήνουμε το σφάλμα, αυτομάτος σβήνει και το λαμπάκι
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgeiqVQp-b47sVEyH1IsAq3HuBVUfvOh2hHXtxkDEM3SZCiyMzfbb8WHUzUOxWSLRPPkuHBMi2fNCAtoaLz4L8nAB45fDRVmS73L6dq_DjsAm9ZVZFwVY6Z_DQwnCJ5Dvz5-gLf-14YPeq6/s640/90803276_2994533040666761_1701712415437094912_n.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7Bn1QMj53Gk4csGqxfzdoO9AyTfEfjzkH0wUWMaU0MCOXqZEFr3DT8mOh7izql7O5WlkcuM5HxlUUbjcJDKp4AZwYQUnQm1wBNrPI-yRY8vsYJt_qcuG8hjpLURB2D6GtfMHm-F5qmN4Q/s640/91519625_2994532754000123_887370647427088384_n.jpg)
8- Πίνουμε καφέ και καμαρώνουμε !!!
Bonus photos
χρονια τώρα μου έβγαζε το ιδιο πρόβλημα και είχα συνεχώς αναμενο το λαμπάκι... μόλις είδα το άρθρο ...το έφτιαξα μόνος μου..ακριβώς αυτό ήταν η αίτια ..ευχάριστω πολύ
ΑπάντησηΔιαγραφήoctavia 5
Να σαι καλα
ΔιαγραφήΜπράβο το φίλο
ΑπάντησηΔιαγραφή